Vaginální diskomfort

Mám použít speciální mycí přípravek, pokud pociťuji intimní diskomfort?

Při pocitu diskomfortu vám spíše než méně šetrný prostředek nebo mýdlo pomůže některý z řady přípravků Lactacyd. Méně šetrný mycí přípravek nebo mýdlo mohou vysušovat pokožku v oblasti vnějších pohlavních orgánů a skutečně způsobovat nepříjemné pocity a diskomfort. Přípravky Lactacyd jsou velice šetrné a jsou vyvinuty speciálně pro citlivou pokožku intimních partií.

Co je vaginální výplach a měla bych jej provádět pro pocit čistoty a svěžesti?

Výplach odkazuje na prostředek, jehož prostřednictvím stříknete do pochvy proud tekutiny pro hygienické účely. Jedná se obvykle o vodu nebo o kombinaci vody a antiseptických chemikálií.
Jelikož se vagina čistí sama, není potřeba provádět výplach či používat k čištění podobné produkty. Mnoho lékařů a zdravotnických pracovníků je silně proti provádění výplachu. Tvrdí, že se jedná o nebezpečný postup, který narušuje přirozené čištění vaginy a rovnováhu bakteriálních kultur. Toto narušení může často vést k podráždění, většinou ve formě kvasinkové infekce nebo bakteriální vaginózy (BV). Čistotu a svěžest můžete cítit i při používání šetrného mycího přípravku, jako je některý z produktů Lactacyd se speciálním složením chránícím před zápachem a vaginálním diskomfortem, určený k mytí zevní (vulvární) oblasti. Můžete používat i vlhčené ubrousky Lactacyd v práci, při pobytu venku, během sportování a po něm apod.

Jaké jsou příznaky vaginální kvasinkové infekce?

Většina žen pociťuje vaginální svědění, bolestivost, pálení při močení nebo sexu a má hustý, bílý, neforemný výtok bez zápachu.

Co způsobuje vaginální kvasinkovou infekci?

Ve vagině se vyskytují bakterie, které regulují množství kvasinek. Pokud se jejich počet sníží a vznikne nerovnováha, dojde k přemnožení těchto kvasinkových buněk.
Mezi běžné příčiny bakteriální nerovnováhy patří léčba antibiotiky, změna hladiny estrogenu způsobená těhotenstvím nebo hormonální substituční terapií, onemocnění jako diabetes a HIV, nebo užívání antikoncepce, menstruace nebo proniknutí spermatu do pochvy při sexu. Ke kvasinkovým infekcím jsou náchylnější těhotné ženy nebo ženy v menopauze.

Co je vaginální kvasinková infekce?

Kvasinka je houba, která se v pochvě přirozeně vyskytuje. Za normálních okolností je množství kvasinek nízké. Ke kvasinkové infekci dochází, pokud se ve vagině vytvoří abnormální množství kvasinkových buněk. Přestože je tato infekce běžná a snadno se léčí, může být velice nepříjemná.

Jak se bakteriální vaginóza (BV) léčí?

BV se často léčí antibiotickými tabletami, gely nebo krémy. U mnoha žen se BV může bohužel objevit znovu navzdory léčbě.

Co je příčinou bakteriální vaginózy (BV)?

Příčina BV stále zůstává zahalena jakýmsi tajemstvím, ale nejedná se o sexuálně přenosnou nemoc a není způsobena ani špatnou osobní hygienou. BV se může zhoršit např. po bublinkové koupeli, po použití běžných sprchových gelů nebo výplachu. Odborníci se domnívají, že všechny tyto faktory mohou změnit kyselost vaginy a narušit rovnováhu mezi přátelskými a škodlivými bakteriemi. Může být proto prospěšné se těmto faktorům vyhnout.

Jak poznám, zda nemám bakteriální vaginózu (BV)?

BV je obvykle provázena vodnatým, šedobílým vaginálním výtokem, který nepříjemně zapáchá (po rybině). Mnoho žen s BV se mylně domnívá, že mají kvasinkovou infekci, a také ji tak léčí, což ovšem při léčbě BV není účinné.

Kvasinkové infekce jsou plísňové infekce, provázené rovněž bílým vaginálním výtokem, který je ovšem bez zápachu. Kvasinkové infekce jsou obvykle provázeny svěděním. O nejvhodnější léčbě se poraďte se svým lékárníkem. Pokud máte žlutý, zelený nebo nahnědlý výtok, vaginální krvácení nebo bolest, promluvte si se svým lékařem nebo navštivte gynekologa. Jste-li těhotná, navštivte svého lékaře nebo gynekologa.

Co je bakteriální vaginóza (BV)?

Za normálních okolností se ve vagině vyskytují nejrůznější druhy bakterií. Některé z nich jsou „přátelské“, jiné jsou ale potenciálně škodlivé. Existují spolu v křehké rovnováze. Zdravá vagina je mírně kyselá (pH 3,8–4,5). Tato kyselost udržuje škodlivé bakterie pod kontrolou.

Bakteriální vaginóza je stav, který je způsoben nerovnováhou mezi těmito druhy bakterií a přemnožením škodlivých bakterií, souvisejícím se zvýšením pH, jak se snižuje kyselost vaginy. BV je nejběžnější příčinou vaginálního výtoku a týká se až 1 ze 3 žen včetně až 20 % těhotných.

Jak se nejlépe zbavit zápachu spojeného s vaginální infekcí nebo přemnožením bakterií?

Intimní zápach je naprosto normální a zná jej mnoho žen. Každá žena má ale určité množství vaginálního výtoku, které může výrazně zapáchat. Pro větší pocit svěžesti je důležité dodržovat správnou každodenní intimní hygienu. Přípravky Lactacyd mají vyvážené pH a obsahují kyselinu mléčnou, respektující přirozenou rovnováhu pH vašich intimních partií. Přípravek Lactacyd Fresh obsahuje aktivní složky proti zápachu a poskytuje dlouhotrvající svěžest.

Mám použít speciální mycí přípravek, pokud pociťuji intimní diskomfort?

Pociťujete-li diskomfort, šetrný mycí přípravek jako např. Lactacyd Zklidňující vám pomůže, abyste se cítila lépe, než když byste použila méně šetrný přípravek nebo mýdlo. Méně šetrný mycí přípravek nebo mýdlo mohou vysušit pokožku v oblasti vnějších pohlavních orgánů a skutečně způsobit nepříjemné pocity a diskomfort. Přípravky Lactacyd mají vyvážené pH a obsahují kyselinu mléčnou, respektující přirozenou aciditu vašich intimních partií.

Mohu používat mycí přípravky pro intimní hygienu Lactacyd k léčbě vaginální infekce?

Mycí přípravky pro intimní hygienu Lactacyd infekci nevyléčí. Výsledky testů ukázaly, že tyto přípravky pro intimní hygienu lze používat v kombinaci s léčbou vaginální infekce1. Přípravek Lactacyd Zklidňující pomůže zklidnit a zmírnit příznaky vaginálního diskomfortu.

1 https://www.gezondheid.be/index.cfm?fuseaction=art&art_id=1483

Mám na spodní prádlo používat speciální prací prostředek?

Někdy se může na některou ze složek pracího prostředku vytvořit alergická reakce a spodní prádlo (a další prané oblečení) může způsobovat svědění a/nebo podráždění. Pokud se to stane, můžete vyzkoušet neparfemovaný prostředek bez barviv. Další možnou příčinou diskomfortu a svědění může být neúplné vymytí pracího prostředku z oblečení nebo spodního prádla.

Můj intimní ženský zápach je cítit po rybině, zejména po sexu nebo hned po skončení měsíčků. Je to normální?

Ne, zápach po rybině není normální. Nepříjemný nebo rybí zápach je příznakem vaginální infekce. Měla byste navštívit svého lékaře nebo gynekologa.

Ovlivňuje sperma rovnováhu pH intimních partií?

Ano, sperma může mít vliv na pH vaší vaginy. Vaše intimní partie mají pH v rozmezí od 3,8 do 4,5. pH sperma je poněkud vyšší, v průměru 7,0. Vaše tělo si s tím obvykle poradí, ale pokud máte citlivé intimní partie nebo oslabený imunitní systém, může dojít k narušení přirozené rovnováhy. Doporučuje se jít po pohlavním styku na toaletu – močení po sexu pomáhá předcházet infekcím močového ústrojí a vyplaví zbylé sperma.

Vlhčené ubrousky Lactacyd vám okamžitě poskytnou pocit svěžesti a posílí přirozenou rovnováhu intimních partií.

Jak může užívání antibiotik ovlivnit intimní partie?

Spouštěcím mechanismem infekce může být i užívání antibiotik, jelikož zabíjejí dobré bakterie ve vagině, které udržují kvasinkové a další zlé bakterie v patřičných mezích. Spolu s antibiotiky proto užívejte i probiotika.

Ovlivňuje rovnováhu intimních partií i sportování?

Náchylnost k podráždění může zvýšit i sportování bez následného osprchování nebo delší nošení mokrých plavek. Proto se doporučuje, abyste si pro pocit svěžesti a ochrany po cvičení vyprala sportovní oblečení a osprchovala se s použitím vyváženého produktu pro intimní hygienu, jako je např. Lactacyd.

Co mám dělat, když cítím podráždění?

Máte intimní partie zarudlé nebo mírně oteklé? Cítíte nepříjemné svědění? Pak můžete mít vaginální podráždění, které může mít řadu příčin. Možná jste si intimní partie umyla běžným mýdlem nebo sprchovým gelem. Podráždění může být způsobeno také pohlavním stykem se zbytky moči nebo výkalů. Podráždění intimních partií může být i důsledkem používání parfémovaného toaletního papíru nebo nošení syntetického spodního prádla (např. tang), těsných džínsů a punčocháčů.
Přípravek Lactacyd Pharma Zklidňující má vyvážené pH (3,5) a obsahuje endogenní kyselinu mléčnou a zklidňující výtažek z modré sedmikrásky. Pomáhá obnovit a chránit přirozenou rovnováhu intimních partií. Máte-li podezření na vaginální infekci, navštivte svého lékaře nebo gynekologa.

Co mám dělat, když mám suché intimní partie?

Může to být způsobeno hormonální změnou v důsledku menstruace, menopauzy nebo oslabené imunity.
Pokud si sex neužíváte tak, jak byste chtěla, může pomoci lubrikační přípravek nebo lubrikovaný kondom. Nikdy nepoužívejte ke zvlhčení vaginy sliny, protože sliny mají jiné pH a bakterie z vašich úst by mohly poškodit přirozenou vaginální ochranu. Lactacyd Pharma Hydratující má vyvážené pH a obsahuje zvlhčující složky, které dále zvyšují hydrataci intimních partií. Pokud máte pocit, že máte vážnější problémy, stačí se poradit s lékařem nebo gynekologem.

Jak poznám, zda svědění, které mám, je něco vážnějšího, co vyžaduje péči lékaře?

Jakékoli přetrvávající symptomy (trvají-li více než několik dnů nebo pokud se pravidelně vracejí) nebo svědění doprovázené pálením, zánětem nebo výtokem znamenají, že by stálo za to navštívit lékaře. Mezi další výstražná znamení patří bolest při sexu, změny na zevní pokožce vaginy nebo bolestivé močení. Mohlo by se jednat o příznaky pohlavní choroby.

Máte jiný výtok než obvykle?

Jiný výtok než obvykle může být způsoben změnou přirozené rovnováhy a přemnožením bakterií nebo kvasinek.
Neforemný bílý výtok je obvykle známkou kvasinkové infekce. Jelikož plísním se dobře daří v teplém, tmavém a vlhkém prostředí, může jej způsobit cokoli, co zapaří vaše intimní partie.
Šedý výtok doprovázený rybím zápachem a pálením by mohl být známkou bakteriální vaginózy (BV). Máte-li podezření na vaginální infekci, navštivte svého lékaře nebo gynekologa.

Jak vypadá normální výtok?

Čirý, průhledný nebo bělavý výtok od začátku cyklu po ovulaci je zcela normální. Od prostředku do konce cyklu se výtok stává krémovitější, což je důsledek uvolňování progesteronu. Pokud užíváte antikoncepční pilulky, máte po celou dobu cyklu výtok krémovitý. Výtok je normální a slouží k jakémusi přirozenému pročištění vaginy.