Jednoduché tipy pro intimní zdraví

Naučte se, jak předcházet infekcím a podporovat intimní pohodu

Naslouchejte svému tělu.

Pokud je něco náhle jinak, věnujte pozornost příznakům. Máte-li jakékoli obavy týkající se intimní pohody, obraťte se na svého lékaře. Nezapomínejte, že každé tělo je různé a že určitá činnost, určitý produkt, určité oblečení nebo určitá sexuální poloha může jedné ženě vyhovovat, a jiné způsobit potíže.

Posilujte pánevní dno.

Posilování svalů pánevního dna je zcela nezbytné pro udržení dobrého zdraví v intimní oblasti – o požitku z radostnějšího sexu a lepší kontrole močového měchýře ani nemluvě!

Každý den umývejte intimní partie prostředkem pro vyváženou intimní péči.

Intimní partie jsou jedním z nejcitlivějších míst na těle. Jelikož vagina si udržuje vlastní křehce vyvážené pH, které ji přirozeně udržuje v čistotě, není potřeba ji vymývat vnitřně (tzn. vyplachovat). Myjte se zvnějšku a používejte výrobky jako Lactacyd, které jsou určeny pro intimní použití a respektují mechanismy vašemu tělu vlastní.

Pravidelně perte ručníky a používejte čistou žínku.

Používejte pouze svůj vlastní ručník a pravidelně ho perte. Žínky jsou živnou půdou pro bakterie, takže používejte při každém mytí vždy čistou žínku.

Choďte na pravidelné gynekologické prohlídky.

Je-li vám 18 a více, měla byste pravidelně navštěvovat gynekologa kvůli kontrole případných infekcí, abnormalit a rakoviny děložního čípku. Nejde sice zrovna o nejpříjemnější návštěvu, ale ve skutečnosti je prohlídka relativně rychlá, bezbolestná a pro zdraví ženy rozhodně přínosná.

Po sexu jděte na toaletu.

Pokud se před sexem a po něm vymočíte, zabráníte tím infekcím močového ústrojí, k nimž může docházet přenosem mikrobů z vaginy do močové trubice během sexu. Před sexem i po něm si také umyjte ruce, abyste zabránila šíření bakterií.

Umožněte svému tělu volně dýchat.

Těsné oblečení nebo materiály, které nedýchají, např. polyester, vytvářejí teplé a vlhké prostředí, které může způsobovat odírání a podráždit vnější pohlavní orgány. Podráždění nebo infekci předejdete, pokud budete co nejvíce nosit volné a prodyšné oblečení vyrobené z přírodních materiálů, např. bavlny.

Noste bavlněné spodní prádlo a měňte si ho každý den.

Krajkované a syntetické kalhotky a tanga sice mohou být velice sexy, ale mohou také způsobit odírání a podráždění. Snažte se co nejvíce nosit bavlněné spodní prádlo nebo si vyberte sexy kalhotky s bavlněným rozkrokem.

Při menstruaci si pravidelně vyměňujte tampóny nebo vložky.

Krev má zásadité pH, které ovlivňuje přirozenou aciditu v pochvě. Během menstruace jsou proto intimní partie mnohem náchylnější k nerovnováze. Pravidelně si měňte tampóny nebo vložky a používejte ty s nejnižší savostí, které nejlépe odpovídají síle vaší menstruace. Ochrana s příliš vysokou savostí může způsobovat odírání nebo suchost.