Vaše intimní partie

Může přípravky Lactacyd používat každá žena?

Ano, přípravky Lactacyd spokojeně používají miliony žen. Lactacyd nabízí kompletní řadu mycích přípravků pro intimní hygienu, určených pro každou etapu vašeho života, od první menstruace až po menopauzu.

V kolika letech mohu začít Lactacyd používat?

Lactacyd lze používat od první menstruace, která obvykle přichází kolem 12. roku, ale i dříve nebo později. Vlivem hormonů se může objevit sekret a zápach. Přípravky Lactacyd pro každodenní intimní péči přispívají k udržování přirozené rovnováhy intimních partií a dodávají pocit svěžesti a jistoty.

Je možné Lactacyd používat každý den?

Přípravky Lactacyd mají pH přizpůsobené přirozené aciditě v pochvě. Jsou navíc velice šetrné a neobsahují mýdlo, proto jsou vhodné pro každodenní použití.

Kde lze Lactacyd koupit?

Lactacyd se prodává v lékárnách a supermarketech. Řada Lactacyd Pharma je dostupná výhradně ve vaší lékárně.

Které produkty mohu používat k zabránění zápachu?

Jako prevenci proti zápachu začněte používat jemný mycí přípravek, jako je Lactacyd Fresh. Obsahuje aktivní složky k odstranění zápachu.

V čem je Lactacyd jiný?

Přípravky Lactacyd obsahují složky, jako je kyselina mléčná, které podporují přirozenou vaginální ochranu. Mají přizpůsobené pH respektující přirozenou aciditu v pochvě. Jsou navíc velice šetrné a neobsahují mýdlo, proto jsou vhodné pro každodenní použití.

Jak mám používat emulzi pro intimní ženskou hygienu? Mohu ji používat každý den?

Lactacyd lze používat jako tekuté mýdlo k mytí zevních intimních partií ve sprše nebo koupeli. Stačí jej napěnit a pak dobře opláchnout pod tekoucí vodou. Pečlivě se usušte čistým ručníkem. Přípravek používejte pouze na oblast vnějších pohlavních orgánů. Přípravky Lactacyd mají přizpůsobené pH respektující přirozenou aciditu v pochvě. Jsou navíc velice šetrné a neobsahují mýdlo, proto jsou vhodné pro každodenní použití.

Intimní partie si již léta myji tekutým mýdlem a běžným mýdlem a nikdy jsem neměla žádné problémy. Opravdu potřebuji emulzi pro intimní ženskou hygienu?

Mýdla v jakékoli podobě (tekuté nebo v kostce) mají obvykle vysoké pH, které je mnohem vyšší, než jaké je v přirozeném vaginálním prostředí. Takové produkty dokáží poškodit přirozenou kyselou vrstvu v pochvě, která ji chrání před zlými bakteriemi. Přípravky Lactacyd mají přizpůsobené pH respektující přirozenou aciditu v pochvě. Jsou navíc velice šetrné a neobsahují mýdlo, proto jsou vhodné pro každodenní použití.

Co je laktosérum?

Laktosérum je přírodní složka získaná z mléka. Používá se ke stabilizaci a udržování ochranného prostředí vnějších pohlavních orgánů.

Co je kyselina mléčná?

Kyselina mléčná je tekutina, kterou tělo přirozeně produkuje v pokožce vnějších ženských pohlavních orgánů a uvnitř pochvy pro vytvoření přirozeně kyselého prostředí. Tato přirozená acidita zajišťuje dokonalou rovnováhu vaginální flóry. Dobré a zlé bakterie obsažené ve vagině jsou pak udržovány v rovnováze a chrání intimní partie před různými infekcemi. Kyselinu mléčnou vytvářejí laktobacily (dobré bakterie), jejichž růst naopak podporuje kyselé prostředí (s nízkým pH).

Přípravky Lactacyd obsahují biologickou L-kyselinu mléčnou, tzn. tutéž, kterou tělo vytváří přirozeně. Mají přizpůsobené pH respektující přirozenou aciditu v pochvě.

Co jsou laktobacily?

Lactobacillus je druh bakterií přítomný ve vaginální flóře, který produkuje kyselinu mléčnou. Kyselina mléčná vytváří kyselé prostředí, jež chrání pochvu před přemnožením škodlivých bakterií, které mohou vést k celé řadě infekcí. Čím je laktobacilů více, tím je přirozené kyselé prostředí ve vagině stabilnější.

Které produkty mohu používat během menstruace?

Pod vlivem hormonálních výkyvů během menstruačního cyklu může dojít k dočasnému narušení přirozené rovnováhy vašich intimních partií. Pokud taková situace nastane, pomůže vám s obnovením rovnováhy přípravek Lactacyd Pharma s antibakteriální přísadou.

Jak se mohu cítit čistě a svěže i během menstruace?

Používání přípravků Lactacyd vám dodá pocit čistoty a svěžesti. Přípravky Lactacyd mají vyvážené pH respektující přirozenou aciditu v pochvě. Pro udržení pocitu čistoty a svěžesti při venkovních aktivitách používejte vlhčené ubrousky Lactacyd, které obsahují kyselinu mléčnou pro zvýšení přirozené vaginální ochrany a alantoin ke zklidnění pokožky.
Často si měňte vložky a tampóny.

Někdy cítím svědění přímo před začátkem menstruace. Je to normální?

Ano je. Více než pravděpodobně k tomu dochází proto, že před začátkem měsíčků proudí do vaginální oblasti více krve. Každodenní intimní ošetření některým z mycích přípravků Lactacyd přispěje k řešení jakéhokoli diskomfortu. Pokud ale svědění přetrvává i po skončení menstruace, je možné, že máte infekci, která si vyžádá návštěvu lékaře nebo gynekologa.

Proč mytí pouhou vodou nestačí?

Spousta žen si své intimní partie myje pouze vodou. Voda má čisticí účinky, ale nechrání přirozenou rovnováhu intimní oblasti. Jen ji srovnejte s ostatními částmi pokožky – ty byste také nečistila, nevyživovala a nechránila pouze vodou, že?

Používáním Lactacydu pomáháte chránit rovnováhu intimních partií a zároveň je čistíte a osvěžujete.

Co když pociťuji diskomfort a potřebuji zvláštní péči?

Jsou určité okamžiky, kdy vaše intimní partie vyžadují o něco více zvláštní péče. Jde například o sníženou imunitu, podráždění nebo hormonální výkyvy (během menstruace, v těhotenství nebo při menopauze).

Produkty řady Lactacyd Pharma jsou šetrné mycí emulze bez obsahu mýdla s pH 3,5. V těchto přípravcích je žádoucího pH dosaženo díky hlavní složce, kyselině mléčně, doplněné ostatními přísadami. Toto relativně nízké pH pomáhá obnovovat přirozenou rovnováhu intimních partií.

Proč je třeba používat pro intimní hygienu speciální přípravek?

Vaše vagina sama produkuje kyselinu mléčnou jako přirozenou ochranu. Hormonální změny a „nevinné“ návyky a aktivity, jako je mytí obyčejným mýdlem nebo pouze vodou, nošení těsného nebo syntetického spodního prádla, sex, nebo dokonce stres, mohou tuto přirozenou rovnováhu narušit. Lactacyd pomáhá chránit rovnováhu intimních partií a zároveň čistí a osvěžuje.

Je vaginální zápach normální? A pokud ne – co s tím mohu udělat?

Ženský intimní zápach je zcela normální a zná jej celá řada žen. Normální zápach vzniká pocením, působením bakterií a hormonálními výkyvy. Každodenní mytí nebo sprchování teplou (nikoli horkou) vodou a šetrným mycím přípravkem, který nezpůsobuje podrážení, jako je Lactacyd, může pomoci tento zápach zmírnit.

Je-li zápach neobvyklý (rybí nebo velice silný), může se jednat o známku vaginální infekce.

Je vaginální výtok normální?

Ano, výtok z vaginy je normální. Jde o způsob, jakým se ženské tělo čistí. Výtok bývá silnější a hustší uprostřed menstruačního cyklu (kolem ovulace) a v jiných částech cyklu bývá mírnější a vodnatější.

Co znamená vyvážené vaginální pH?

Ve zdravé pochvě se vyskytují dobré i zlé bakterie. Za normálních okolností jsou dobré bakterie v převaze a udržují vaginální pH v rozmezí od 3,8 do 4,5 (mírně kyselé prostředí). Někdy ale ženy procházejí změnami, které mohou způsobit přemnožení zlých bakterií. Pokud se to stane, zlé bakterie se rozrostou a mohou způsobit vaginální infekci. Mezi nejběžnější patří bakteriální vaginóza (BV) a kvasinkové infekce (Candida). V případě BV může vaginální pH vzrůst až na 6,0 i výše. U kvasinkové infekce se pH nemění.

Přípravky Lactacyd jsou vyvinuty s pH 3,5 nebo 5,2. Toto pH udržuje jejich hlavní složka, kyselina mléčná, společně s dalšími přísadami této speciální receptury. Toto poměrně nízké pH nepodporuje růst zlých bakterií.

Mohu Lactacyd používat v těhotenství?

Používání přípravku Lactacyd je zcela bezpečné. Je šetrný, neobsahuje žádné mýdlo a je přesně přizpůsobený vašim intimním partiím. Během těhotenství jsou vaše intimní partie obzvlášť náchylné. Používejte přípravek Lactacyd Pharma s antibakteriální přísadou, který vás chrání před rozmnožováním nežádoucích bakterií a udržuje přirozenou rovnováhu vašich intimních partií.

Mohu Lactacyd pravidelně používat, když se snažím otěhotnět?

Samozřejmě. Používání přípravku Lactacyd nemá žádný vliv na vaši plodnost nebo potenci spermatu.

Co když jsem těhotná a mám vaginální infekci (což je u většiny těhotných běžné) – je bezpečné užívat orálně podávané léky a zároveň i léčiva s místním účinkem?

V případě léků na vaginální infekci během těhotenství je vždy bezpečnější se nejprve poradit s gynekologem. Máte-li podezření, že máte v těhotenství vaginální infekci, navštivte neprodleně svého lékaře, aby vás mohl prohlédnout a dát vám správné pokyny k lékům, které máte užívat.

Pokud dostanu vaginální infekci v těhotenství, mám se bát o svoje miminko?

Většina vaginálních infekcí v průběhu těhotenství miminku neublíží. Za normálních okolností se kvasinkové infekce v těhotenství nedostanou až do dělohy, aby miminko jakkoli poškodily. Veškeré obavy týkající se infekcí souvisejí spíše s nepříjemnými pocity nastávající maminky, způsobenými svěděním a bolestivostí.

Podle nedávného výzkumu zvyšuje bakteriální vaginóza (BV) riziko předčasného porodu nebo potratu1. Máte-li podezření na vaginální infekci v těhotenství, navštivte svého lékaře.

Těhotné ženy jsou k vaginálním infekcím až desetkrát náchylnější než ženy, které těhotné nejsou. V těhotenství se zvyšují hladiny hormonů, což narušuje běžné vaginální prostředí a umožňuje růst zlým bakteriím. Pokud tedy čekáte miminko, choďte na pravidelné preventivní prohlídky. Případnou vaginální infekci je nezbytné okamžitě přeléčit.

1https://www.nhs.uk/Conditions/Bacterialvaginosis/Pages/Introduction.aspx

Které produkty mohu používat při menopauze?

Při nástupu menopauzy produkuje vaše tělo méně estrogenu. Poševní stěny se tak ztenčují a vysušují a snížená produkce lubrikantu z membrán hlenu způsobuje vaginální suchost. Kvůli nižší produkci estrogenu se zvyšuje pH vašich intimních partií. Snižuje se tak přirozená kyselá ochrana pochvy a roste náchylnost k podráždění a svědění. Vaše intimní partie vyžadují zvláštní péči.

Lactacyd Pharma Hydratující má přizpůsobené pH a obsahuje zvlhčující složky, které zvyšují hydrataci intimních partií.

Týká se vaginální suchost každé ženy, která prochází menopauzou, nebo je to jen mýtus?

Vaginální suchost u žen v menopauze není žádný mýtus. Během menopauzy zažíváte hormonální změny včetně poklesu hladiny estrogenu.
Vlivem poklesu hladiny estrogenu dochází ke ztenčování a vysušování poševních stěn. Snížená produkce lubrikantu membránami hlenu způsobuje vaginální suchost.
Některé ženy užívají hormonální doplňky, aby po této změně obnovily předchozí rovnováhu. Lactacyd Pharma Hydratující má přizpůsobené pH a obsahuje zvlhčující složky, které zvyšují hydrataci intimních partií.

Od začátku menopauzy mám nadměrný vaginální výtok. Je to normální?

Nadměrný vaginální výtok může být známkou vaginální infekce. Objevuje se zejména u žen v menopauze a je způsoben hormonální nerovnováhou, kvůli níž je vagina náchylnější k bakteriální infekci. O léčbě vaginálních infekcí se poraďte se svým lékařem nebo gynekologem.

Jak poznám, že mám vaginální suchost?

Nepříjemný pocit můžete mít uvnitř, zvnějšku i v obou oblastech. Mnoho žen poprvé zaznamená vaginální suchost, když jim je nepříjemný pohlavní styk nebo při přechodu do menopauzy. Úlevu od suchosti přináší přípravek pro ženy, který vám pomůže zpříjemnit intimní chvilky. Lactacyd Pharma Hydratující má vyvážené pH a obsahuje zvlhčující složky, které zvyšují hydrataci intimních partií.

Jak vypadá normální výtok?

Čirý, průhledný nebo bělavý výtok od začátku cyklu po ovulaci je zcela normální. Od prostředku do konce cyklu se výtok stává krémovitější, což je důsledek uvolňování progesteronu. Pokud užíváte antikoncepční pilulky, máte po celou dobu cyklu výtok krémovitý. Výtok je normální a slouží k jakémusi přirozenému pročištění vaginy.

Máte jiný výtok než obvykle?

Jiný výtok než obvykle může být způsoben změnou přirozené rovnováhy a přemnožením bakterií nebo kvasinek.
Neforemný bílý výtok je obvykle známkou kvasinkové infekce. Jelikož plísním se dobře daří v teplém, tmavém a vlhkém prostředí, může jej způsobit cokoli, co zapaří vaše intimní partie.
Šedý výtok doprovázený rybím zápachem a pálením by mohl být známkou bakteriální vaginózy (BV). Máte-li podezření na vaginální infekci, navštivte svého lékaře nebo gynekologa.

Jak poznám, zda svědění, které mám, je něco vážnějšího, co vyžaduje péči lékaře?

Jakékoli přetrvávající symptomy (trvají-li více než několik dnů nebo pokud se pravidelně vracejí) nebo svědění doprovázené pálením, zánětem nebo výtokem znamenají, že by stálo za to navštívit lékaře. Mezi další výstražná znamení patří bolest při sexu, změny na zevní pokožce vaginy nebo bolestivé močení. Mohlo by se jednat o příznaky pohlavní choroby.

Co mám dělat, když mám suché intimní partie?

Může to být způsobeno hormonální změnou v důsledku menstruace, menopauzy nebo oslabené imunity.
Pokud si sex neužíváte tak, jak byste chtěla, může pomoci lubrikační přípravek nebo lubrikovaný kondom. Nikdy nepoužívejte ke zvlhčení vaginy sliny, protože sliny mají jiné pH a bakterie z vašich úst by mohly poškodit přirozenou vaginální ochranu. Lactacyd Pharma Hydratující má vyvážené pH a obsahuje zvlhčující složky, které dále zvyšují hydrataci intimních partií. Pokud máte pocit, že máte vážnější problémy, stačí se poradit s lékařem nebo gynekologem.

Co mám dělat, když cítím podráždění?

Máte intimní partie zarudlé nebo mírně oteklé? Cítíte nepříjemné svědění? Pak můžete mít vaginální podráždění, které může mít řadu příčin. Možná jste si intimní partie umyla běžným mýdlem nebo sprchovým gelem. Podráždění může být způsobeno také pohlavním stykem se zbytky moči nebo výkalů. Podráždění intimních partií může být i důsledkem používání parfémovaného toaletního papíru nebo nošení syntetického spodního prádla (např. tang), těsných džínsů a punčocháčů.
Přípravek Lactacyd Pharma Zklidňující má vyvážené pH (3,5) a obsahuje endogenní kyselinu mléčnou a zklidňující výtažek z modré sedmikrásky. Pomáhá obnovit a chránit přirozenou rovnováhu intimních partií. Máte-li podezření na vaginální infekci, navštivte svého lékaře nebo gynekologa.

Ovlivňuje rovnováhu intimních partií i sportování?

Náchylnost k podráždění může zvýšit i sportování bez následného osprchování nebo delší nošení mokrých plavek. Proto se doporučuje, abyste si pro pocit svěžesti a ochrany po cvičení vyprala sportovní oblečení a osprchovala se s použitím vyváženého produktu pro intimní hygienu, jako je např. Lactacyd.

Jak může užívání antibiotik ovlivnit intimní partie?

Spouštěcím mechanismem infekce může být i užívání antibiotik, jelikož zabíjejí dobré bakterie ve vagině, které udržují kvasinkové a další zlé bakterie v patřičných mezích. Spolu s antibiotiky proto užívejte i probiotika.

Ovlivňuje sperma rovnováhu pH intimních partií?

Ano, sperma může mít vliv na pH vaší vaginy. Vaše intimní partie mají pH v rozmezí od 3,8 do 4,5. pH sperma je poněkud vyšší, v průměru 7,0. Vaše tělo si s tím obvykle poradí, ale pokud máte citlivé intimní partie nebo oslabený imunitní systém, může dojít k narušení přirozené rovnováhy. Doporučuje se jít po pohlavním styku na toaletu – močení po sexu pomáhá předcházet infekcím močového ústrojí a vyplaví zbylé sperma.

Vlhčené ubrousky Lactacyd vám okamžitě poskytnou pocit svěžesti a posílí přirozenou rovnováhu intimních partií.

Můj intimní ženský zápach je cítit po rybině, zejména po sexu nebo hned po skončení měsíčků. Je to normální?

Ne, zápach po rybině není normální. Nepříjemný nebo rybí zápach je příznakem vaginální infekce. Měla byste navštívit svého lékaře nebo gynekologa.

Mám na spodní prádlo používat speciální prací prostředek?

Někdy se může na některou ze složek pracího prostředku vytvořit alergická reakce a spodní prádlo (a další prané oblečení) může způsobovat svědění a/nebo podráždění. Pokud se to stane, můžete vyzkoušet neparfemovaný prostředek bez barviv. Další možnou příčinou diskomfortu a svědění může být neúplné vymytí pracího prostředku z oblečení nebo spodního prádla.

Mohu používat mycí přípravky pro intimní hygienu Lactacyd k léčbě vaginální infekce?

Mycí přípravky pro intimní hygienu Lactacyd infekci nevyléčí. Výsledky testů ukázaly, že tyto přípravky pro intimní hygienu lze používat v kombinaci s léčbou vaginální infekce1. Přípravek Lactacyd Zklidňující pomůže zklidnit a zmírnit příznaky vaginálního diskomfortu.

1 https://www.gezondheid.be/index.cfm?fuseaction=art&art_id=1483

Mám použít speciální mycí přípravek, pokud pociťuji intimní diskomfort?

Pociťujete-li diskomfort, šetrný mycí přípravek jako např. Lactacyd Zklidňující vám pomůže, abyste se cítila lépe, než když byste použila méně šetrný přípravek nebo mýdlo. Méně šetrný mycí přípravek nebo mýdlo mohou vysušit pokožku v oblasti vnějších pohlavních orgánů a skutečně způsobit nepříjemné pocity a diskomfort. Přípravky Lactacyd mají vyvážené pH a obsahují kyselinu mléčnou, respektující přirozenou aciditu vašich intimních partií.

Jak se nejlépe zbavit zápachu spojeného s vaginální infekcí nebo přemnožením bakterií?

Intimní zápach je naprosto normální a zná jej mnoho žen. Každá žena má ale určité množství vaginálního výtoku, které může výrazně zapáchat. Pro větší pocit svěžesti je důležité dodržovat správnou každodenní intimní hygienu. Přípravky Lactacyd mají vyvážené pH a obsahují kyselinu mléčnou, respektující přirozenou rovnováhu pH vašich intimních partií. Přípravek Lactacyd Fresh obsahuje aktivní složky proti zápachu a poskytuje dlouhotrvající svěžest.

Co je bakteriální vaginóza (BV)?

Za normálních okolností se ve vagině vyskytují nejrůznější druhy bakterií. Některé z nich jsou „přátelské“, jiné jsou ale potenciálně škodlivé. Existují spolu v křehké rovnováze. Zdravá vagina je mírně kyselá (pH 3,8–4,5). Tato kyselost udržuje škodlivé bakterie pod kontrolou.

Bakteriální vaginóza je stav, který je způsoben nerovnováhou mezi těmito druhy bakterií a přemnožením škodlivých bakterií, souvisejícím se zvýšením pH, jak se snižuje kyselost vaginy. BV je nejběžnější příčinou vaginálního výtoku a týká se až 1 ze 3 žen včetně až 20 % těhotných.

Jak poznám, zda nemám bakteriální vaginózu (BV)?

BV je obvykle provázena vodnatým, šedobílým vaginálním výtokem, který nepříjemně zapáchá (po rybině). Mnoho žen s BV se mylně domnívá, že mají kvasinkovou infekci, a také ji tak léčí, což ovšem při léčbě BV není účinné.

Kvasinkové infekce jsou plísňové infekce, provázené rovněž bílým vaginálním výtokem, který je ovšem bez zápachu. Kvasinkové infekce jsou obvykle provázeny svěděním. O nejvhodnější léčbě se poraďte se svým lékárníkem. Pokud máte žlutý, zelený nebo nahnědlý výtok, vaginální krvácení nebo bolest, promluvte si se svým lékařem nebo navštivte gynekologa. Jste-li těhotná, navštivte svého lékaře nebo gynekologa.

Co je příčinou bakteriální vaginózy (BV)?

Příčina BV stále zůstává zahalena jakýmsi tajemstvím, ale nejedná se o sexuálně přenosnou nemoc a není způsobena ani špatnou osobní hygienou. BV se může zhoršit např. po bublinkové koupeli, po použití běžných sprchových gelů nebo výplachu. Odborníci se domnívají, že všechny tyto faktory mohou změnit kyselost vaginy a narušit rovnováhu mezi přátelskými a škodlivými bakteriemi. Může být proto prospěšné se těmto faktorům vyhnout.

Jak se bakteriální vaginóza (BV) léčí?

BV se často léčí antibiotickými tabletami, gely nebo krémy. U mnoha žen se BV může bohužel objevit znovu navzdory léčbě.

Co je vaginální kvasinková infekce?

Kvasinka je houba, která se v pochvě přirozeně vyskytuje. Za normálních okolností je množství kvasinek nízké. Ke kvasinkové infekci dochází, pokud se ve vagině vytvoří abnormální množství kvasinkových buněk. Přestože je tato infekce běžná a snadno se léčí, může být velice nepříjemná.

Co způsobuje vaginální kvasinkovou infekci?

Ve vagině se vyskytují bakterie, které regulují množství kvasinek. Pokud se jejich počet sníží a vznikne nerovnováha, dojde k přemnožení těchto kvasinkových buněk.
Mezi běžné příčiny bakteriální nerovnováhy patří léčba antibiotiky, změna hladiny estrogenu způsobená těhotenstvím nebo hormonální substituční terapií, onemocnění jako diabetes a HIV, nebo užívání antikoncepce, menstruace nebo proniknutí spermatu do pochvy při sexu. Ke kvasinkovým infekcím jsou náchylnější těhotné ženy nebo ženy v menopauze.

Jaké jsou příznaky vaginální kvasinkové infekce?

Většina žen pociťuje vaginální svědění, bolestivost, pálení při močení nebo sexu a má hustý, bílý, neforemný výtok bez zápachu.

Mám použít speciální mycí přípravek, pokud pociťuji intimní diskomfort?

Při pocitu diskomfortu vám spíše než méně šetrný prostředek nebo mýdlo pomůže některý z řady přípravků Lactacyd. Méně šetrný mycí přípravek nebo mýdlo mohou vysušovat pokožku v oblasti vnějších pohlavních orgánů a skutečně způsobovat nepříjemné pocity a diskomfort. Přípravky Lactacyd jsou velice šetrné a jsou vyvinuty speciálně pro citlivou pokožku intimních partií.

Co je vaginální výplach a měla bych jej provádět pro pocit čistoty a svěžesti?

Výplach odkazuje na prostředek, jehož prostřednictvím stříknete do pochvy proud tekutiny pro hygienické účely. Jedná se obvykle o vodu nebo o kombinaci vody a antiseptických chemikálií.
Jelikož se vagina čistí sama, není potřeba provádět výplach či používat k čištění podobné produkty. Mnoho lékařů a zdravotnických pracovníků je silně proti provádění výplachu. Tvrdí, že se jedná o nebezpečný postup, který narušuje přirozené čištění vaginy a rovnováhu bakteriálních kultur. Toto narušení může často vést k podráždění, většinou ve formě kvasinkové infekce nebo bakteriální vaginózy (BV). Čistotu a svěžest můžete cítit i při používání šetrného mycího přípravku, jako je některý z produktů Lactacyd se speciálním složením chránícím před zápachem a vaginálním diskomfortem, určený k mytí zevní (vulvární) oblasti. Můžete používat i vlhčené ubrousky Lactacyd v práci, při pobytu venku, během sportování a po něm apod.