Skip to main content

Dospívající

Během dospívání procházíš obdobím, které pro vaše tělo znamená mnoho změn, a to jak uvnitř, tak navenek.

teenagers

Změny v dospívání mohou být mírně stresující. Začínají se vyvíjet ňadra, na nohou, v podpaží a v klíně začínají růst chloupky. Může se objevit akné a možná někdy nebudeš mít zrovna nejlepší náladu. Tělo začne produkovat vaginální výtok a dostaneš svou první menstruaci. Kvůli těmto změnám se můžeš cítit nejistě, jsou však zcela normální.
Čti dále a dozvíš se, jak se s těmito změnami spojenými s tělesným vývojem vyrovnat.

All_about_periods

Vše o menstruaci

První menstruace se běžně objevuje ve věku 11 až 12 let, může k ní však dojít kdykoli mezi 8 a 16 lety života. Menstruace tedy může u tebe začít dříve či později než u většiny kamarádek. Určitě není potřeba si s tím dělat starosti. Kdykoli mezi 8. a 16. rokem je naprosto normální. Každá perioda obecně trvá tři až pět dní, avšak i se může různit. Je také normální, že každá menstruace netrvá stejný počet dní, zejména na začátku a v několika prvních letech.

Co se děje během menstruačního cyklu?

Cyklus obecně trvá přibližně jeden měsíc (v průměru 28 dní), jeho délka může být kratší i delší. Na začátku cyklu začíná růst výstelka dělohy, připravená na přijetí oplodněného vajíčka. Pokud k oplodnění vajíčka nedojde, tělo se zbytečné výstelky zbaví, čímž začíná menstruace. Během ní se tělo zbavuje nepotřebné vrstvy tkáně a krve. Menstruační krev může mít různou barvu od lehce narůžovělé až po tmavě červenou v závislosti na fázi menstruace. Krvácení může být velmi slabé s minimální ztrátou krve, nebo velmi silné. Menstruace je obvykle silnější během prvních dnů a následně zeslabuje.

Lactacyd_menstruation_cycle
Lactacyd_Menstruation

Intimní hygiena při menstruaci

Před menstruací, během ní i následně je intimní hygiena velmi důležitá. Pomůže vám zamezit jakýmkoli potížím a díky ní nebudete muset mít obavy z jakéhokoli nepříjemného zápachu, takže si udržíte svěžest a pohodlí po celý den. Spolehnout se můžete na jemné mycí emulze značky Lactacyd®, které byly vyvinuty speciálně pro šetrné mytí a osvěžení intimních partií. A protože mají kyselé pH a obsahují kyselinu mléčnou, nenaruší přirozenou kyselost vašeho těla, což je důležité pro udržení rovnováhy vašich intimních partií. To samé platí pro vlhčené ubrousky na intímni hygienu značky Lactacyd®. Jsou velmi pohodlné a praktické, můžete si je s sebou vzít kdykoli a kamkoli.

Co je vaginální výtok?

Vaginální výtok je zcela normální a je přítomen u každé ženy. Vaše tělo jej produkuje pro udržení čistoty a vlhkosti vaginy. Skutečně, pokud vaginální sliznice příliš vyschne, může docházet k jejím infekcím. Vaginální výtok vás tedy před nimi chrání. Normální výtok je čirý, hladký či krémový s jemnou vůní. Objevíte-li jej na spodním prádle, může být poněkud zrnitý, to však neznačí žádný problém.

Výtok během menstruačního cyklu

Uprostřed menstruačního cyklu – asi dva týdny po začátku poslední menstruace – začne možná vaše tělo produkovat silnější výtok. Souvisí to s ovulací, tedy dozráváním a uvolňováním vajíčka z jednoho ze dvou vaječníků. Vaginální výtok proto může být poněkud hustší. Používejte mycí emulzi pro intimní hygienu určenou pro každodenní použití – například Lactacyd® Femina – udržíte si pocit svěžesti i ve dnech, kdy je výtok silnější.