Skip to main content

Intimní zdraví nad 50 let

Menopauza je obdobím změny, kdy aktivita vaječníků pomalu ustává a vy ztrácíte schopnost reprodukce. Během této životní fáze dochází na specifické potřeby i v oblasti intimního zdraví.

women-50
phases_menopause

Fáze menopauzy

Menopauza je třífázový proces:

  1. Perimenopauza je období 8–10 let před menopauzou, kdy produkce estrogenu ve vaječnících začíná pomalu klesat.
  2. Menopauzou se rozumí období, kdy se menstruační cyklus zastaví na dobu delší než jeden rok.
  3. Post menopauza je období poté, co se menstruace nedostavila alespoň 12 měsíců.

Symptomy menopauzy

S tím, jak tělo vstupuje do menopauzy, produkuje postupně čím dál méně ženského hormonu estrogenu. K poklesu hladiny estrogenu nedochází během času plynule, spíše se projevují výkyvy směrem nahoru i dolů. Tyto hormonální výkyvy mohou vést k potížím jako jsou návaly horka, noční pocení, změny nálady a deprese. Toto období obvykle trvá asi 5 let a poté potíže vymizí. Jakmile se doba mezi periodami začne prodlužovat, jedná se obvykle o známku toho, že vaše tělo vstupuje do této přechodné fáze. Menstruace ztrácí na pravidelnosti a nakonec zcela vymizí.

Symptoms_menopause
Vaginal_Dryness_menopause

Kdy přechodné období začíná?

Vzhledem k jedinečnosti každé ženy nelze přesně říci, kdy můžete začátek menopauzy očekávat. U většiny žen se frekvence menstruace začne snižovat koncem 4. či začátkem 5. dekády života. U jiných k ní nedochází dříve než po 60. roce. Ani začátek menopauzy před dosažením věku 40 let není nijak zvlášť vzácný, i tak se však považuje za předčasný. Máte-li podezření, že menopauza u vás začíná předčasně, navštivte lékaře bez ohledu na věk.

Jak řešit suchou vaginální sliznici

K velmi běžným potížím během menopauzy patří suchá vaginální sliznice. Vědecké studie ukázaly, že 55 % žen v menopauze má potíže se suchou vaginální sliznicí, jejíž příčinou je pokles hladiny estrogenu. Estrogen udržuje vaginální výstelku silnou a zdravou, takže jakmile jeho hladina začne klesat, vaginální stěna zeslabuje, vysychá a je mnohem citlivější.* Vagina se také snáze podráždí během sexuálních aktivit a pokud k tomu dojde, pomůže vám lubrikační gel. Značka Lactacyd® vyvinula lubrikační gel Lactacyd® Caring Glide, který nahrazuje přirozené zvlhčení a snižuje tření.

* Menopauza Autorka je lékařka: Melissa Conrad Stöppler, MD, online přístup: https://www.medicinenet.com/menopause/article.htm

Lactactyd_Lubricant.
menopause_gynecologist

Další potíže

K dalším možným potížím souvisejícím s menopauzou patří inkontinence, snížení libida a osteoporóza (řídnutí kostí). Vždy je důležité konzultovat s lékařem jakékoli problémy či otázky související s menopauzou. Trpíte-li v menopauze obtížemi, bolestí či emočním stresem, lékař vám pomůže sestavit plán a v případě potřeby předepíše léky či jinou léčbu.

Péče o intimní partie v menopauze

Prudký pokles hladiny estrogenu, který vaše tělo zažívá během menopauzy, způsobuje zeslabení vaginální stěny a její suchost. Kromě toho také způsobuje zvýšení pH vašich intimních partií. Tím může dojít k omezení přirozené kyselé ochrany vaginy a k větší náchylnosti k podráždění a svědění. Mycí emulze Lactacyd® Pharma Hydratující obsahuje hydratující látky, které udržují a posilují přirozenou rovnováhu vlhkosti vašich intimních partií. Trpíte-li často podrážděním, můžete používat jemnou mycí emulzi Lactacyd® Comfort, která omezuje a zmenšuje méně vážné potíže.

ph_balance_Tips
Suggested Products