Dospívání

Vedle učení, povinností v rodině a snahy najít si čas na kamarády může být vyrovnávání se se změnami ve vlastním těle velmi stresující. Možná se ti zdá, že nemáš nad věcmi žádnou kontrolu – ale jsou věci, o kterých rozhoduješ ty.

Moje tělo

Čím lépe porozumíš způsobu fungování vlastního těla, tím lépe o něj můžeš pečovat. A čím víc budeš vědět, tím lépe budeš moci naslouchat a vyhovět signálům, které ti tvoje tělo napoví.

Jak tvé tělo během puberty pohlavně dozrává, nastává veliká proměna. Začínají ti růst prsa a na intimních místech chloupky. Mohou se objevit uhříky a někdy můžeš být dost náladová (brr!). Tělo začne produkovat vaginální výtok a dostaneš první měsíčky.

Vaginální výtok

Vaginální výtok je naprosto normální věc. Tvoje tělo ho totiž vytváří, aby pročistilo a zvlhčilo tvé intimní partie – a to je dobře! Kdyby výstelka pochvy zůstala suchá, byla bys náchylná k vaginálním infekcím (au!). Normální výtok je čirý, jemný nebo krémovitý a je velmi slabě cítit.

Když se ti někdy objeví na spodním prádle a je vystaven vzduchu, může na povrchu trochu ztvrdnout, ale neboj se, i to je normální. O trochu více výtoku se může objevit uprostřed menstruačního cyklu, zhruba dva týdny po začátku menstruace. V té době totiž probíhá ovulace (z vaječníku se uvolňuje vajíčko).

První menstruace

První menstruace se objevuje v 11 nebo 12 letech, ale může to být kdykoli mezi 8. a 16. rokem. Takže se neboj, když měsíčky dostaneš dřív nebo později než tvoje kamarádky – je naprosto normální, když se objeví kdykoli v uvedeném věkovém rozpětí.

Menstruační cyklus pokrývá dobu mezi prvním dnem jednoho cyklu a prvním dnem dalšího cyklu. Obvykle trvá jeden měsíc (v průměru 28 dnů, ale může být kratší či delší). Při menstruaci ti z těla odchází výstelka dělohy, krev a tkáň, které se každý měsíc vytvoří během plodné fáze cyklu. Můžeš menstruovat mírně, silně nebo něco mezi tím. Menstruační krev je různého zbarvení, od narůžovělé po tmavě červenou, podle stádia menstruace. První den dva může být menstruace velice silná, později se její intenzita zmírňuje.

Menstruace obvykle trvá tři až pět dnů, ale může být i kratší nebo delší. Je také normální, že počet dnů menstruace se může každý měsíc měnit, zejména během prvních několika let.

Intimní Péče

Možná se kvůli nepříjemnému zápachu způsobenému vaginálním výtokem nebo menstruací cítíš nejistá. Správná intimní hygiena ti ale dodá pocit svěžesti a jistoty. Vzhledem ke zvláštní reprodukční anatomii mají dívky speciální hygienické potřeby. Každá dívka může někdy zažít zápach, vaginální výtok, svědění nebo pocit suchosti. Také víš, že úzké džínsy a těsné prádlo mohou sice vypadat sexy, ale zároveň brání cirkulaci vzduchu, což může způsobit odírání nebo podráždění.

Důležité je používat přípravek, který je určen speciálně pro intimní péči. Mycí gel pro intimní hygienu, jako je Lactacyd, jemně čistí a osvěžuje tvoje intimní partie. Obsahuje velice šetrné složky, neobsahuje žádné mýdlo a je obohacen o kyselinu mléčnou.

Kyselina mléčná vzniká přirozeně v pochvě, udržuje v ní zdravé prostředí a brání růstu škodlivých bakterií. Zároveň přispívá k zachování zdravé acidobazické rovnováhy (pH) a chrání před podrážděním, svěděním, bolestí a infekcí. Na rozdíl od většiny mýdel a sprchových gelů má Lactacyd vyvážené pH, které respektuje přirozenou rovnováhu intimních partií.

Myj si intimní partie alespoň jednou denně. Nemusíš se mýt uvnitř, protože vagina se čistí sama. Umyj se pouze zvenku.