Menopauza

Menopauza je přechodné období, kdy dochází k postupnému útlumu aktivity vaječníků a žena přestává být plodná. S nástupem menopauzy tělo produkuje menší množství ženského hormonu estrogenu. K tomuto snižování nedochází rovnoměrně, ale v jakýchsi „skocích“. Tyto nečekané skoky mohou vyvolat určité příznaky, jako jsou např. návaly, noční pocení, náladovost a deprese. Toto přechodné období trvá v průměru zhruba pět let.

Kdy to přijde

Jelikož je každá žena jedinečná, není možné přesně definovat, kdy menopauzu očekávat. U většiny žen se v období před a po 50. roce života začne snižovat frekvence menstruace, některé to ale zaznamenají až s nástupem šedesátky. I když menopauza před 40. rokem není nic extrémně neobvyklého, objevuje se přesto stále ve vzácných případech a považuje se za předčasnou. Pokud však máte bez ohledu na věk podezření, že se u vás objevily počáteční příznaky změny, navštivte lékaře, a ten vám pomůže se zbavit jakékoli nejistoty.

Na začátku menopauzy na vás může působit mnoho různých faktorů (včetně zdravotního stavu). Stejně jako s nástupem puberty je ale i načasování menopauzy částečně předurčeno geneticky – takže pokud si zjistíte, kdy menopauza začala u vaší maminky či jiných ženských příbuzných, může to být vodítkem, kdy je čas se připravit.

Příznaky

Prvním příznakem menopauzy je obvykle prodloužení doby mezi jednotlivými menstruačními cykly. U některých žen se může jednat o jediný pozorovatelný rozdíl, kdy se měsíčky začnou objevovat nepravidelně, až úplně přestanou. U jiných se ale může projevit celá řada jiných symptomů, jako například střídání nálad, bolesti hlavy, zrychlený tlukot srdce a zvýšená teplota, pocení a spontánní návaly. To vše může způsobovat diskomfort a nepříjemné pocity, které však (díkybohu!) jednoho dne zmizí.

Dalším obvyklým problémem je suchost poševní sliznice. Až u 55 % žen v menopauze se v určité chvíli projeví vaginální suchost (Menopause and breast cancer: Symptoms, late effects, and their management. Patricia A Ganz. Seminars in Oncology. 2001;28(3):274-283).

Je důsledkem snížené hladiny estrogenu. Estrogen udržuje výstelku pochvy silnou a zdravou, ale během menopauzy a po ní dochází vlivem snižováni hladiny estrogenu ke ztenčení a vysušování výstelky pochvy, která je tak náchylnější k poškození. Snadno se podráždí i sexuální aktivitou.
Mezi další dlouhodobé projevy patří například inkontinence, snížení chuti na sex a (časem) osteoporóza (řídnutí kostí). Naštěstí existuje celá řada možností léčby těchto příznaků, takže změny ve vašem těle nemusejí znamenat pro váš způsob života žádné drastické důsledky.

Tipy

Přestože menopauze nelze zabránit, nabízíme několik tipů, jak její nepříjemné projevy zmírnit. Například:

 • Vyhýbejte se kofeinu a alkoholu.
 • Nekuřte.
 • Omezte konzumaci kořeněných jídel.
 • Jezte stravu s nízkým obsahem tuků a vysokým obsahem vitaminu D a vápníku.
 • Zařaďte do jídelníčku sójové produkty.
 • Sportujte každý den (včetně cvičení svalů pánevního dna pomocí Kegelových cviků).
 • Praktikujte dýchací cvičení.
 • Cvičte jógu, tai-či nebo meditujte a relaxujte.
 • Zůstaňte sexuálně aktivní.
 • Při pohlavním styku používejte lubrikační gel.
 • Suchost poševní sliznice ošetřujte pomocí hydratujícího mycího přípravku pro ženy.

Je důležité, abyste o svých obavách týkajících se menopauzy hovořila se svým lékařem. Máte-li v souvislosti s menopauzou pocit diskomfortu, bolesti nebo emočního stresu, může vám lékař pomoci vytvořit si plán a předepsat potřebné léky nebo léčbu. Některé ženy si vystačí s přírodními prostředky. Ale máte-li vážnější příznaky, měla byste vyhledat klinickou léčbu. Lékař vám může předepsat některou z forem hormonální substituční terapie, při níž se zvýší snížená hormonální hladina, zejména estrogenu. Výsledkem je úleva od bezprostředních symptomů, i zmírnění dlouhodobých rizik, např. osteoporózy.

Posilujte pánevní dno

Posilování svalů pánevního dna je zcela nezbytné pro udržení dobrého zdraví v intimní oblasti – o požitku z radostnějšího sexu a lepší kontrole močového měchýře ani nemluvě!