Skip to main content

Jak můžete řešit suchost vaginální sliznice?

Suchost vaginální sliznice může postihnout kteroukoli ženu bez ohledu na věk

vaginal-dryness-product

Může dojít k podráždění sliznic vaginy, vchodu a vnějších genitálií a vzniku pálení, svědění či bolesti. V tomto článku se budeme podrobněji zabývat příčinami suchosti vaginální sliznice a probírat způsoby, jak tyto potíže zmírnit nebo jim předcházet.

ph_balance_Tips

Co způsobuje suchost vaginální sliznice?

Suchost vaginální sliznice je důsledkem změn vaginální výstelky. Hormonální změny, například pokles hladiny estrogenu, k němuž dochází v menopauze, dále pak těhotenství nebo první dny po menstruaci, mohou způsobovat suchost vaginální sliznice. Může být také vedlejším účinkem některých léků či terapií. Třetím důvodem může být chybná intimní hygiena. Umývání intimních partií mýdlem, sprchovým gelem či šamponem může narušit rovnováhu vaginální flóry a vést k pocitu suchosti či dráždění. Proto je vždy důležité používat vhodné produkty – například mycí emulze značky Lactacyd® – které respektují kyselé prostředí vašich intimních partií.

Podívejte se také na naše tipy pro dobrou osobní hygienu.

Suchost vaginální sliznice během menopauzy

Ačkoli se suchost vaginální sliznice může projevit kdykoli během života, jedná se zejména o problém menopauzy. Belgická společnost pro menopauzu provedla průzkum u více než 1 300 žen ve věku mezi 45 a 65 roky a u asi 60 gynekologů, jehož výsledky ukázaly, že suchou vaginální sliznicí trpí 42 % žen. Tato suchost je způsobena poklesem produkce estrogenu a změnami kyselosti vaginálního prostředí, což společně vede k vyššímu riziku infekce.

Hydratující produkty pro intimní péči jsou speciálně navrženy pro intimní partie a mohou poskytnout úlevu – například hydratační mycí gel Lactacyd® Pharma Hydratující, který můžete zakoupit v lékárně. Jsou-li potíže se suchou sliznicí vážné, konzultujte je s gynekologem.

Vaginal_Dryness_menopause
Lactactyd_Lubricant.

Bolest při sexuálním styku

Suchost vaginální sliznice nezpůsobuje pouze pálení či dráždění při každodenních aktivitách, může také omezit váš pocit svobody v intimních chvílích. Bolest při milování způsobená suchou vaginální sliznicí je problémem, který postihuje ženy různého věku, avšak jak je uvedeno výše, běžněji se vyskytuje u žen v menopauze. Vlivem sexuálního vzrušení dochází ke zvlhčení vaginy, avšak je-li toto vzrušení nedostatečné nebo trpíte-li suchostí vaginální sliznice, může být sexuální kontakt bolestivý. Avšak i v těchto intimních chvílích se můžete spolehnout na značku Lactacyd®. Právě jsme vyvinuli lubrikační gel Lactacyd® Pharma Caring Glide*, který nahrazuje přirozenou vlhkost a omezuje tření při sexu. Jeho hypoalergenní složení na bázi vody obsahuje přírodní kyselinu mléčnou, která udržuje rovnováhu vaginální flóry.

Přečtěte si také článek o sexualitě a osobní hygieně a dozvíte se, jak chránit intimní zóny při sexu.